Ja veikta redzes lāzerkorekcija, glaukomu var laikus nepamanīt

Pacientiem, kuri dzīves laikā ir veikuši redzes korekciju ar lāzeru, pirms kārtējās acu pārbaudes par šo faktu noteikti būtu jāinformē acu ārsts. Tas ir nepieciešams, lai pareizi aprēķinātu acu spiedienu un izvairītos no vēlīni atklātas glaukomas. Kāda tieši ir redzes korekcijas operācijas ietekme uz acu spiedienu?

Glaukoma ir viltīga slimība, ko agrīnā stadijā var nepamanīt, ja vien netiek veiktas specifiskas pārbaudes. Viens no rādītājiem, kas palīdz diagnosticēt glaukomu, ir paaugstināts intraokulārais spiediens (acu spiediens).

Acu spiediena lielums tiešā veidā ir saistīts ar radzenes biezumu. Pēc lāzeroperācijas radzene kļūst plānāka, tādēļ acu spiediens pazeminās. Izmērot spiedienu un konstatējot, ka tas ir normas robežās, ārsts var domāt, ka viss kārtībā, un neveikt tālākas pārbaudes. Taču, iespējams, glaukoma jau ir sākusi attīstīties.

Ja pacients neinformē ārstu par to, ka viņam ir veikta redzes korekcija, ārsts to var arī nepamanīt. Apskatot acis, ne vienmēr var ieraudzīt rētu, kura palikusi pēc lāzeroperācijas, jo šīs rētas mēdz ļoti labi sadzīt. Tieši tāpēc tā ir paša pacienta atbildība – sniegt pēc iespējas detalizētāku informāciju par savu acu veselību un ārstēšanas vēsturi.

Ja ārsts ir informēts par veikto operāciju, viņš var pareizi aprēķināt acu spiedienu. Pacientiem pēc redzes korekcijas operācijām ir svarīgi izmeklēt acis arī ar citām metodēm, kas palīdz noteikt redzes nerva veselību, piemēram, veikt okulāro koherento tomogrāfiju, kas izmēra nervu šķiedru slāņa biezumu ap redzes nervu un nosaka redzes lauku.

Tāpat ir svarīgi informēt ārstu, ja saslimšana ar glaukomu tikusi konstatēta pacienta vecākiem vai vecvecākiem. Ja dzimtā kāds ir slimojis ar glaukomu, tad pastāv aptuveni 25–30 % varbūtība, ka cilvēks šo slimību var pārmantot.