Kā pasargāt acis vasaras periodā

Spilgta saule, netīrs ūdens, kas var iekļūt acīs pēc peldēšanās, un kondicionētāju radīts acu sausums – tie ir biežākie iemesli, kas kaitē mūsu acīm vasaras sezonā. Kā sevi pasargāt karstajā un saulainajā laikā?

Lai pasargātu acis no saules nelabvēlīgās ietekmes, dodoties ārā vai vadot auto, vajadzētu lietot kvalitatīvas saulesbrilles ar UV starojuma filtru. Īpaši svarīgi nēsāt saulesbrilles ir cilvēkiem, kuriem ir gaišas krāsas acis. Brūno acu īpašnieki spožo saules gaismu panes labāk. Piesardzība ir jāievēro gadījumos, ja ir konstatētas kādas acu problēmas, piemēram, paaugstināta jutība pret gaismu jeb fotosensivitāte, tīklenes distrofija vai salīdzinoši nesen veikta lāzeroperācija. Šajos gadījumos nebūtu ieteicams doties atklātā saulē bez saulesbrillēm.

Ja nēsājat kontaktlēcas, pirms peldēšanās tās vajadzētu izņemt. Gan ķīmiskās vielas baseina ūdenī, gan mikroorganismi atklātās ūdenstilpnēs, ilgstoši saskaroties ar mūsu acīm, var izraisīt infekciju. Peldoties bez kontaktlēcām, acs tiek mirkšķināta un kaitīgās vielas tiek aizskalotas prom, savukārt, ja tiek lietotas kontaktlēcas, ūdenī esošās vielas sakrājas zem tām un rada kairinājumu.

Vasaras periodā cilvēki mēdz sūdzēties par acu asarošanu un sūrstēšanu pēc tam, kad ilgāku laiku vadījuši auto. Sausās acs sindromu var izraisīt automašīnas kondicionētājs, kas rada diezgan spēcīgu gaisa plūsmu. Pat ja gaiss nepūš tieši acīs, tas tomēr sausina acis, tāpēc tās var sākt asarot un sūrstēt. Turklāt, esot pie stūres, acis tiek sasprindzinātas un mazāk mirkšķinātas, tādēļ tās zaudē mitrumu. Lai novērstu diskomfortu un atjaunotu asaru plēvīti, būtu vēlams pilināt mākslīgās asaras.

Atkarībā no tā, cik izteikts ir acu sausums, ir pieejami dažādi acu pilieni. Šķidrie pilieni ir caurspīdīgi, dzidri un neietekmē redzes asumu, taču to iedarbība beidzas salīdzinoši ātri. Jo biezāks ir piliens, jo ilgāku laiku pēc iepilināšanas cilvēkam būs komforta sajūta. Taču šie pilieni ir viskozāki, tāpēc jārēķinās, ka pirmajā brīdī pēc iepilināšanas redze samiglosies, un būs mazliet jāpagaida, lai lasītu vai vadītu auto. Mākslīgo asaru pilieni iedalās tajos, kas satur un kas nesatur konservantus. Konservanti palīdz acu pilienus ilgāk uzglabāt, taču acīm draudzīgāki ir pilieni bez konservantiem.