Ko labāk izvēlēties – brilles vai kontaktlēcas?

To, vai priekšroku dot brillēm vai kontaktlēcām, parasti mēs nosakām, vadoties pēc gaumes un dzīvesveida. Taču ir gadījumi, kad izvēli ietekmē redzes īpatnības, tāpēc ārsts var ieteikt kādu konkrētu risinājumu. Kādiem redzes uzlabošanas līdzekļiem dot priekšroku?

Ja cilvēkam nav nekādu citu problēmu, kā vien nepieciešamība uzlabot redzi, viņš var nēsāt gan brilles, gan kontaktlēcas.

Brilles ir ierastākais un biežāk izvēlētais redzes uzlabošanas līdzeklis, un pamatā tās nerada nekādas blakusparādības. Tomēr, ja cilvēkam ir augstas pakāpes tuvredzība, labāk izvēlēties lēcas, nevis brilles, jo brilles var radīt blakusefektus, piemēram, kāpjot uz leju pa trepēm, attēls var dubultoties.

Brilles nevar nēsāt arī keratokonusa pacienti. Keratokonuss ir acs priekšējās caurspīdīgās daļas – radzenes – slimība, kas izpaužas kā radzenes izvelvēšanās un redzes asuma pazemināšanās. Radzene no sāniem sāk atgādināt konusu, nevis sfēru, kā tam būtu jābūt. Šiem pacientiem palīdz vienīgi cietās kontaktlēcas.

Līdzīgi kā brilles arī kontaktlēcas vairumā gadījumu ir acij draudzīgs korekcijas veids. Ja tās ir kvalitatīvas un tiek pareizi koptas, tām nevajadzētu radīt graušanas sajūtu acīs. Graušanas sajūtu rada netīras lēcas, kas netiek regulāri mainītas. Reizēm lēcās iekļūst netīrumi pēc peldēšanās dīķos vai baseinos. Kontaktlēcas ir jāprot arī pareizi ielikt un izņemt, jo tas ļauj izvairīties no nevajadzīga diskomforta.

Tomēr ir cilvēki, kuri nevar lietot kontaktlēcas. Ja cilvēkam ir rigidie plaksti un jutīgas acis, kontaktlēcas nebūs viņam īsti piemērotas, jo organisms lēcas vienkārši nepieņems. Šiem cilvēkiem labākā izvēle ir brilles.

Vēl kāda problēma: daļa tālredzīgu cilvēku, kuriem būtu jālieto brilles vai kontaktlēcas, nelieto ne vienas, ne otras. Ja cilvēks labi redz tuvumā, viņš neiedomājas, ka viņam būtu jāvēršas pie acu ārsta. Cilvēkam ir sūdzības par sāpošām un asarojošām acīm, sāpošām uzacīm un galvu, bet viņš neapzinās, ka tas ir tāpēc, ka visu laiku tiek sasprindzinātas un pārpūlētas acis. Šīs problēmas var atrisināt ar pareizām brillēm tālumam un lasīšanai.

Raksti

Glaukomas ķirurģijas aktualitātes- Dr. Ēriks Elksnis Oftalmoloģijas klīnikas ārsts

Glaukomas ķirurģijas aktualitātes-...

Glaukomas medikamentozā ārstēšana- Dr. Anete Kursīte Oftalmoloģijas klīnikas ārste

Glaukomas medikamentozā ārstēšana-...

Redzes lauka un OCT izmeklējumi glaukomas pacientiem- Dr. Juris Vanags Oftalmoloģijas klīnikas ārsts

Redzes lauka un...

Pasaules Glaukomas nedēļas Latvijā ietvaros veiktā pētījuma rezultāti

Pasaules Glaukomas nedēļas...

Pasaules Glaukomas nedēļas pasākums P.Stradiņa KUS – Prof. Guna Laganovska

Pasaules Glaukomas nedēļas...

Glaukoma – viltīga, tomēr apturama

Glaukoma ir biežākais...

Laikus atklāta glaukoma ir ārstējama!

No 11. Līdz...

Kā rodas ausās acs sindroms un kā to ārstē, stāsta Acu veselības centrs (AVC) klīnikas acu ārste – ķirurģe Kristīne Leimane.

Kā rodas ausās...

Glaukoma un patentbrīvie medikamenti Eiropā

Glaukoma un patentbrīvie...

Ko labāk izvēlēties – brilles vai kontaktlēcas?

Ko labāk izvēlēties...

Ja veikta redzes lāzerkorekcija, glaukomu var laikus nepamanīt

Ja veikta redzes...

Kā pasargāt acis vasaras periodā

Kā pasargāt acis...

Peldoši objekti un zibeņošana acīs. Vai ir pamats satraukties?

Peldoši objekti un...

Glaukomas riski un ārstēšanas metodes

Glaukomas riski un...

Glaukoma – bīstama slimība, par kuru jārunā skaļi!

Glaukoma – bīstama...

Palīdzēsim sūrstošām acīm! Kādus pilienus izvēlēties?

Palīdzēsim sūrstošām acīm!...

No sausās acs sindroma cieš katrs ceturtais biroja darbinieks

No sausās acs...