No sausās acs sindroma cieš katrs ceturtais biroja darbinieks

Sausās acs sindroms ir viens no biežākajiem redzes diskomforta iemesliem. Kā izrādās, no tā cieš aptuveni 25% cilvēku, jo īpaši biroja darbinieki, kuri lielāko daļu laika pavada pie datora. Vairāk par šo sindromu stāsta Elīna Šelega, ārste – oftalmoloģe Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikā.

Ja asaru mitrinošā darbība nav pilnvērtīga, asaru plēvīte kļūst plānāka un nekvalitatīva, kā rezultātā acis paliek kairinātas un jutīgas. Tās var sākt niezēt, sāpēt vai rasties dedzinoša sajūta. Pēc ilgstošas acu piepūles var parādīties arī pārejošas redzes asuma izmaiņas jeb tāda kā miglošanās un galvas sāpes.

Kāpēc tik bieži cieš tieši biroja darbinieki? Jebkurš darbs ar paaugstinātu redzes piepūli un koncentrēšanos izraisa retāku mirkšķināšanu un nepietiekamu acs mitrināšanu. Kā sekas šim var parādīties sausās acs sindroms. To var izraisīt praktiski jebkurš ilgstošs darbs tuvumā – ilgstoša lasīšana vai darbs pie datora, kā arī nepietiekams miegs, dažādu medikamentu, piemēram, antibiotiku lietošana. Protams, jāatceras arī par pietiekamu ūdens lietošanu, jo ūdens trūkums organismā var pastiprināt sausuma sajūtu acīs.

Starp citu, īpašs brīdinājums dāmām: sausās acs sindromu un hronisku plakstiņu iekaisumu var izraisīt arī neprofesionāli veiktas permanentās kosmētikas procedūras, kuru rezultātā pigments var nokļūt uz asaru dziedzeru sīpoliem. Tāpēc iesakām vienmēr izvēlēties kvalificētu pakalpojuma sniedzēju, kurš ievēro visus drošības priekšnosacījumus!

Sausās acs sindroms parasti saasinās ziemas periodā, kad apkures dēļ gaiss kļūs daudz sausāks, savukārt vasaras periodā simptomi kļūst retāki.

Labākā profilakse pret sausās acs sindromu ir regulāra acu atpūtināšana. Reizi stundā būtu vēlams aizvērt acis uz 2 – 5 minūtēm. Ja tas nav iespējams, tad dažkārt pietiek cieši samiegt un viegli paberzēt acis, lai traucējošie simptomi mazinātos.

Tomēr, ja atpūta nepalīdz (vai arī to neievērojam), bieži vien simptomu atvieglošanai var lietot “mākslīgās asaras”. Vairums no tiem novērš sausās acs simptomus, savukārt jaunākie preparāti, piemēram, Cationorm, arī dziedē acs epitēlija bojājumus.

Tomēr ļoti svarīgi neaizmirst – darbi nekad nebeigsies, taču acis mums ir vienīgās. Atpūtiniet acis regulāri un rūpējieties par tām, lai tās vienmēr justos labi!

Raksti

Glaukomas ķirurģijas aktualitātes- Dr. Ēriks Elksnis Oftalmoloģijas klīnikas ārsts

Glaukomas ķirurģijas aktualitātes-...

Glaukomas medikamentozā ārstēšana- Dr. Anete Kursīte Oftalmoloģijas klīnikas ārste

Glaukomas medikamentozā ārstēšana-...

Redzes lauka un OCT izmeklējumi glaukomas pacientiem- Dr. Juris Vanags Oftalmoloģijas klīnikas ārsts

Redzes lauka un...

Pasaules Glaukomas nedēļas Latvijā ietvaros veiktā pētījuma rezultāti

Pasaules Glaukomas nedēļas...

Pasaules Glaukomas nedēļas pasākums P.Stradiņa KUS – Prof. Guna Laganovska

Pasaules Glaukomas nedēļas...

Glaukoma – viltīga, tomēr apturama

Glaukoma ir biežākais...

Laikus atklāta glaukoma ir ārstējama!

No 11. Līdz...

Kā rodas ausās acs sindroms un kā to ārstē, stāsta Acu veselības centrs (AVC) klīnikas acu ārste – ķirurģe Kristīne Leimane.

Kā rodas ausās...

Glaukoma un patentbrīvie medikamenti Eiropā

Glaukoma un patentbrīvie...

Ko labāk izvēlēties – brilles vai kontaktlēcas?

Ko labāk izvēlēties...

Ja veikta redzes lāzerkorekcija, glaukomu var laikus nepamanīt

Ja veikta redzes...

Kā pasargāt acis vasaras periodā

Kā pasargāt acis...

Peldoši objekti un zibeņošana acīs. Vai ir pamats satraukties?

Peldoši objekti un...

Glaukomas riski un ārstēšanas metodes

Glaukomas riski un...

Glaukoma – bīstama slimība, par kuru jārunā skaļi!

Glaukoma – bīstama...

Palīdzēsim sūrstošām acīm! Kādus pilienus izvēlēties?

Palīdzēsim sūrstošām acīm!...

No sausās acs sindroma cieš katrs ceturtais biroja darbinieks

No sausās acs...