Palīdzēsim sūrstošām acīm! Kādus pilienus izvēlēties?

Kādi pilieni būtu vislabākie cilvēkiem, kuri cieš no sausās acs sindroma? No kādiem būtu jāizvairās? Konsultē Elīna Šelega, ārste – oftalmoloģe Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikā.

Mūsu asaras satur dažādas bioloģiski aktīvas vielas, kas ne vien mitrina acis un apgādā tās ar barības vielām, bet arī aizsargā acis no infekcijām. Tāpat asaru plēvīte atbild par pareizu staru laušanu un skaidru redzi.

Ja acis kādu iemeslu dēļ ražo pārāk maz asaru vai arī asaru plēvīte ir bojāta, ir jāmeklē šo simptomu iemesli un jāpievērš uzmanība dzīvesveidam. Noteikti nevajadzētu sausās acs sindromu ārstēt tikai ar medikamentiem. Mākslīgās asaras, protams, palīdz atjaunot acs dabīgo aizsargslāni, taču pat vislabākie acu pilieni nevar sacensties ar īstajām asarām, kurās reaģē uz visām mūsu ķermeņa izmaiņām, piemēram, palīdz atbrīvoties no stresa hormoniem, kad raudam.

Ja tomēr nevaram pašu spēkiem novērst sausās acs sindromu, ir jālieto “mākslīgās asaras” – tie ir acu pilieni, kas ķīmiski ir līdzīgi mūsu asarām. Šie pilieni palīdz mitrināt acis, kā arī mazina berzi starp radzeni un plakstiņiem.

Cilvēki reizēm brīnās – kā tas var būt, ka ārsts man konstatējis sausās acs sindromu, bet man visu laiku tek asaras? Tas ir tāpēc, ka ir samazinājies lipīdu jeb tauku slānis, kas aizsargā aci mitruma zaudēšanas. Šī iemesla dēļ ūdens slānis neturas uz acs virsmas un vienkārši iztek. Arī šajos gadījumos mākslīgās asaras tomēr būtu jālieto. Piemēram, Cationorm emulsijā ir arī lipīdu slāni atjaunojošs sastāvs, kurš palīdz mitrumam ilgāk turēties uz acs virsmas.

Izvēloties mākslīgās asaras, labāk priekšroku dot pilieniem, kuri nesatur konservantus. Acu pilieni bez konservantiem ir saudzīgāki acīm un nerada blakusparādības, piemēram, acu graušanu. Tie ir piemēroti arī cilvēkiem, kuri cieš no alerģijām vai paaugstināta acu jūtīguma.

Mākslīgās asaras iespējams iegādāties jebkurā aptiekā bez receptes, tomēr jebkuru neskaidrību gadījumā vislabāk būs sākumā konsultēties ar ārstu vai farmaceitu. Speciālists ieteiks vislabāko un vispiemērotāko līdzekli, lai tieši Jūsu acis atkal justos komfortabli.